NetCrunch Admin Toolset ile Wake On LAN

NetCrunch Admin Toolset ile Wake On LAN

Wake On LAN, ağda kapalı olan bir bilgisayarları uzaktan (network üzerinden) açmanın bir yoludur. NetCrunch Yönetici Araç Setinin bir parçası olan NetCrunch Wake On LAN yazılımı ile de bu uzaktan bilgisayarları çalıştır emri verebilirsiniz.

 • LAN’da Uyandırma nedir
 • BIOS’unuzu ve ağ kartınızı yapılandırm
 • NetCrunch Yönetici Araç Seti
 • Bulut tabanlı Wake On LAN hizmeti
 • Sonuç

NetCrunch, Wake On LAN, kapalı olan ve ağda erişilemeyen bilgisayarları uyandırmak istediğinizde kullanabileceğiniz oldukça faydalı bir yazılımdır.

Wake On LAN nedir? Nasıl yapılandırılır? NetCrunch Yönetici Araçları, ağınızda Wake On LAN’ı etkin bir şekilde gerçekleştirmek için nasıl kullanılabilir? Bu güçlü küçük aracı kullanarak WAKE ON LAN’ı keşfedelim.

LAN'da Uyanma Nedir?

Wake on LAN, Ethernet ağlarında özel bir ağ mesajı kullanarak bir kapatma bilgisayarı açmak veya “uyandırmak” için kullanılan bir ağ standardıdır. Genellikle, WAKE ON LAN, “sihirli paket” olarak bilinen şeyi gönderebilen başka bir ağ bağlantılı aygıt kullanılarak gerçekleştirilir. Bu sihirli paket nedir? Uyuyan bilgisayarın ağ kartı MAC adresini içeren özel olarak biçimlendirilmiş bir ağ paketidir. Düşük güçte veya kapalı durumdaki bilgisayarlar, ağ kartına hala güç verir ve bu, bilgisayarın geri kalanı uyurken, kapalıyken vb. Ağın esasen “canlı” olmasına izin verir.

Yerel Ağda Uyandırma ayarları, bilgisayarınızın BIOS ayarlarını, Yerel Ağda Uyandırma işlevine izin verecek şekilde yapılandırmaya ve ardından işlevselliği bilgisayarın işletim sisteminde etkinleştirmeye bağlıdır. Kullanım durumları nelerdir?

WAKE ON LAN kullanım durumları?

Bir yönetici olarak, kaç kez iş istasyonlarını veya başka bir sitede bulunan iş istasyonlarını uzaktan yönetiyorsunuz ve son kullanıcının bir iş istasyonunu kapattığını buldunuz? Makine kapalı olduğundan ve işletim sistemine erişilemediğinden, esasen makineye herhangi bir yönetim veya bağlantı kurulmasını engeller.

Bu durum, Wake on LAN için birincil kullanım durumudur. o özel WAKE ON LAN paketini kullanarak son kullanıcı tarafından kapatılan veya “uykuya” alınan bir iş istasyonunu “uyandırabilir”. Paketi yalnızca WAKE ON LAN işlevi için etkinleştirilmiş ağ kartının MAC adresine göndererek, iş istasyonunu uzaktan açabilirsiniz.

BIOS'unuzu ve ağ kartınızı yapılandırma?

Belirtildiği gibi, WAKE ON LAN işlevini etkinleştirmeniz gereken birkaç yer vardır. Bunlar, bilgisayarın ana kart BIOS’unu ve işletim sistemindeki ağ kartı ayarlarını içerir. Her BIOS, WAKE ON LAN ayarlarını nasıl görüntülediğine göre farklılık gösterecektir. Aşağıdaki PC bunu “LAN Uyandırma Fonksiyonu” olarak adlandırmaktadır. Diğerleri ayarı “Yerel Ağda Uyandır” veya “Yerel Ağda Güç” olarak not edebilir. Bu konudaki özel rehberlik için ana kart üreticinize danışmak isteyeceksiniz.

Sonraki adım, WAKE ON LAN’ı desteklemek için işletim sisteminin ağ adaptörü yapılandırmasını yapmaktır. Bunu yapmak için, çalıştır menüsüne ncpa.cpl yazarak ağ bağdaştırıcınızın özelliklerine gitmeniz gerekir . Ağ bağdaştırıcınızın özelliklerini görüntülerken, Gelişmiş sekmesini görüntülemek istiyorsunuz . “Wake on Magic Packet”, “Wake on Pattern Match” ve “WAKE ON LAN Speed” girişlerini bulun. Bu ayarların doğru şekilde etkinleştirildiğinden ve yapılandırıldığından emin olun.

Ağ bağdaştırıcısının gelişmiş yapılandırmasını WAKE ON LAN’ı  ayarlama

Güç Yönetimi sekmesinde, üç kutucuğu da işaretleyin.

Artık BIOS’u ve ağ adaptörünü doğru şekilde yapılandırdığımıza göre, WAKE ON LAN işlevi özel paketi almaya ve iş istasyonunu açmaya hazır. İş istasyonuna özel “sihirli paketi” göndermek için NetCrunch Yönetici Araç Setini nasıl kullanabileceğimize bir bakalım.

NetCrunch Yönetici Araç Seti?

AdRem Yazılımı , NetCrunch Yönetici Araç Seti  ücretsiz dir . Bu araç seti, çok çeşitli ağ yönetim araçlarını içerir ve çok büyük bir değere sahiptir ve ücretsiz kapsamlı ağ araçları sağlar. NetCrunch Yönetici Araç Seti, üç kategoriye ayrılmış aşağıdaki araçları içerir:

TCP / IP Araçları

 • Ping
 • İzleme yolu
 • LAN ÜZERİNDE Uyan
 • DNS bilgisi
 • Kim

Alt ağ araçları

 • DNS denetimi
 • MAC adresi çözücü
 • Alt ağ hesaplayıcı

Ağ tarayıcıları

 • Ping taraması
 • Ağ hizmetleri tarayıcısı
 • Açık bağlantı noktası tarayıcı
 • SNMP tarayıcı

NetCrunch Yönetici Araç Setini Yükleme

NetCrunch Yönetici Araç Setini kurma süreci nasıl görünüyor? Yapmanız gereken ilk şey , NetCrunch Admin Toolset’in bir kopyasını indirmek için NetCrunch sitesini ziyaret etmektir . Yükleyiciye sahip olduğunuzda, yükleme işlemi basit bir “sonraki, sonraki, bitir” sihirbazıdır.

NetCrunch Yönetici Araç Setini kurduktan sonra, kullanmadan önce geçerli bir e-posta adresiyle kaydolmalısınız.

Mevcut bir e-posta adresini girin veya AdRem Yazılımı ile yeni bir hesap oluşturun.

Kaydı tamamladıktan sonra, NetCrunch Network Tools uygulamasının görüntülendiğini göreceksiniz.

Belirtildiği gibi, araçlar kategorilere ayrılmıştır. NetCrunch Wake On LAN aracı, Temel IP Araçları bölümünde bulunur.

Gördüğünüz gibi, WAKE ON LAN aracı basittir. Bilgisayarı uyandırmak üzere sihirli paketi göndermek için ağ kartının MAC adresine ihtiyacınız vardır. Windows 10’da bu, bir komutta veya PowerShell isteminde ipconfig / all komutu kullanılarak kolayca bulunabilir .

MAC adresini edindikten sonra, bunu NetCrunch Ağ Araçlarındaki Wake On LAN aracına girin. Click Gönder . Bu kadar!

Sihirli paketi WAKE ON LAN ile yapılandırılmış iş istasyonunuza gönderdikten sonra, iş istasyonunun açıldığını görmeli ve normal önyükleme sürecinden geçmelisiniz.

Bulut tabanlı Wake On LAN hizmeti?

Adrem Software, araç setinden bağımsız ve bulut tabanlı başka bir Yerel Ağda Uyandırma seçeneği sunar. Ücretsiz Wake On LAN çevrimiçi hizmeti, yöneticilerin belirli bir bilgisayarı bir web tarayıcısından uzaktan açmaya izin veren özel bir bağlantı oluşturmasına olanak tanır. Böyle bir bağlantı özel olarak oluşturulabilir ve RD’den önce ofiste bilgisayarını uzaktan açması gereken belirli bir çalışana gönderilebilir.

Ofis bilgisayarlarından bazı görevleri yerine getirmesi gereken çalışanlar için bir durum olabilir. Bu tür bağlantıları etkinleştirmek için, yöneticilerin wakeonlan.net aracısını masaüstü bilgisayarların bulunduğu alt ağa erişimi olan bir Windows makinesine kurması gerekir . Son kullanıcılar, yöneticinin PC’yi kendileri için açmasına gerek kalmadan, uzaktan çalışırken ofis bilgisayarlarını farklı bir alt ağdan veya hatta evden açabilir. Daha fazla ayrıntı burada bulunabilir 

Sonuç ?

Ücretsiz NetCrunch Yönetici Araç Setinin bir parçası olarak NetCrunch Wake On LAN aracı, dahil edilen toplam on iki araç arasında yararlı bir araçtır. WAKE ON LAN, bilgisayarın BIOS’unu ve ağ bağdaştırıcısı özelliklerini “sihirli paketi” dinlemek ve alındıktan sonra açılışı gerçekleştirmek üzere ayarlayarak kolayca yapılandırılır. Sen NetCrunch Yönetici Toolset indirebilirsiniz burada .

Bu gönderiyi paylaş


Deniz Yıldız

Typically replies within a day

Powered by WpChatPlugins